Situace v České republice

V médiích sledujeme, jak se šíří COVID-19. Sledujeme, kolik mrtvých je v Itálii. Ale valná většina z nás se chová, jako by se nic nedělo, jako by šlo jenom o “chřipečku”. Jenže množství komplikovaných případů poroste i u nás a kapacita lůžek s kyslíkem, plicní ventilací a nebo umělou plící se velmi rychle zaplní.

Těmi nejvíce ohroženými jsou naše babičky a dědové. Jak umřou? Velmi pomalu se udusí, protože bude příliš mnoho nemocných a nebude pro ně volné místo. 40-letý pacient s komplikacemi prostě dostane přednost před 65-letým pacientem s komplikacemi. Pomalu se udusit je jeden z nejhorších způsobů smrti.

Covid-19-curves-graphic-social-v3

Jak je zachránit

Snížením rychlosti, s jakou se COVID-19 šíří, zůstane dost kapacit na to, aby se všem závažným případům dostalo lékařské pomoci.

Já nejsem nemocný

A jak to víte? COVID-19 se šíří i v inkubační době, takže (až) za 14 dní se dozvíte, jestli jste předtím roznášeli nemoc. Noste roušku!

Jak funguje rouška

Rouška nemá primármě ochránit vás osobně, má ochránit hlavně ostatní kolem vás. Když kašlete nebo mluvíte, létají z vás malé kapičky. Když máte roušku, většina kapiček daleko nedoletí. Noste roušku!

Ale roušky nejsou

Noste šátek nebo rolák přes pusu. Udělejte si roušku. Je to jednoduché.

Chci chránit i sebe

Chránit sebe před ostatními je mnohem těžší než chránit ostatní před sebou.